Błąd optymizmu a gry losowe. Czy mamy większe perspektywy wygranej niż inni?

Gdyby tylko wszyscy umieli przeliczać natychmiastowo matematyczne szanse na wygraną w rozmaitych grach! Logicznie o tym myśląc, nigdy nie zagralibyśmy wtedy w totolotka. Na szczęście dla organizatorów płatnych konkursów losowych, a przede wszystkim wielkich loterii, nie umiemy tak dobrze dokonywać obliczeń.

A ponadto nasze rozumowanie jest obarczone błędem poznawczym nazwanym błąd optymizmu.
Błąd optymizmu został zauważony przez naukowców badających, jak dobrze ludzie oceniają swoje szanse na zachorowanie. Eksperyment dowiódł, że ludzie zwykle uważają możliwość zachorowania za mniejsze w swoim przypadku niż u innych. Co to oznacza? Że nawet jeśli zdają sobie sprawę, że mają równe szanse na przejście raka, zakładają, że problem choroby dotyka raczej innych ludzi.
loteria

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Każda loteria musi opierać się analogicznym myśleniu. Możemy słuchać naukowców i całkowicie zdawać sobie sprawę, że nasza szansa na wygranie równa się jeden do tysiąca, albo i miliarda, ale niemało osób i tak kupi kupon. Zakładając, że te dane powinny dotyczyć innych, że to prędzej inni będą walczyć z niefartem. Charakteryzujemy się po prostu tym, że przeszacowujemy prawdopodobieństwo sytuacji pozytywnych, a niedoszacowujemy perspektyw negatywnych. Zakładamy zatem, że wysyłając kupon, to my, a nie inni, będziemy mieli szczęście.
Objawia się w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko w tym, że w dniu losowania niewyobrażalnych nagród wiele ludzi zakupuje losy czy wysyła wiadomości tekstowe, by wygrać. Podobnie jest np.

Opisany zagadnienie opisaliśmy z myślą Twoje potrzeby. Czekamy na twoją opinię, czy podoba Ci się ten wpis. Daj nam znać – przejdź do strony szkolenia lean !

przy kupowaniu polis albo w postrzeganiu własnego dziecka. Błąd optymizmu towarzyszy nam więc przy wielu sytuacjach, niekiedy nawet jest wykorzystywany przez specjalistów trudniących się np. marketingiem. Nikt nie musi nikogo nabierać, slogany reklamowe malujące przed nami atrakcyjne możliwości wcale nie kłamią.

Tylko poddanie się błędowi optymizmu sprawia, że kupując kupon zapominamy chwilowo, że możliwość wygrania najcenniejszej nagrody jest niewielka i że gra, w którą gramy to naprawdę wielka loteria.

Comments are closed.