Buduje się znacznie więcej winnic w naszym państwie. Czy nietrudno mieć prywatną? Jakie wymagania proceduralne i pieniężne trzeba spełnić

Wytwarzanie wina w naszym kraju może się opłacać, jednak ci co się na to decydują muszą się przygotować na spore koszty. Niezbędna jest też wiedza i cierpliwość. Zazwyczaj zajmują się tym amatorzy wina, dla których jest to interes, ale także przede wszystkim sposób na życie. Sprawdź w jaki sposób rozwijają się w winnice w Polsce.

wino jako prezent ślubny

Autor: p med
Źródło: http://www.flickr.com
O rozwijaniu winnic w Polsce zdecydowały tak naprawdę dwie kwestie. Z jednej strony posiadamy różnice kulturowe, a więc coraz większa popularność wina. Ma to związek ze wzrostem poziomu życia, a także powstaniem całkowicie nowych typów winorośli, które są odpowiednie na nasze warunki klimatyczne.

Czy po przeanalizowaniu opisywanego zagadnienia posiadasz wątpliwości? Jeśli tak, to wejdź tu oraz poznaj więcej detali w odniesieniu do prezentowanej tematyki.

Klimat tak naprawdę posiada jednak niejednorodny wpływ na rozwijanie winnic w Polsce. Bo niby można usłyszeć, że przewidywane ocieplenie będzie miało wpływ na to to, że przesunie się do nas pas najdoskonalszych do upraw wina czynników klimatycznych, te które dzisiaj będą występować w basenie Morza Śródziemnego.

Równocześnie, mamy doświadczenia ostatnich lat, a mogą pokazywać nam one, że w naszym państwie coraz często możemy doświadczyć anomalii pogodowych, jak pojawiające się latem susze czy niezwykle srogie zimy. Stąd więc, jeżeli sezon jest naprawdę niesprzyjający, to cale uprawy mogą zostać zniszczone. Jeżeli nie wystraszymy się jednak tych anomalii i zdecydujemy się otworzyć winnicę, to musimy się szykować na spore koszty. Samo rozpoczynanie produkcji to inwestycja, która może sięgać co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Co więcej,jeśli chcemy zarobić na tym, żeby zacząć robić z winnicy atrakcję turystyczną, to niezbędne nam jest ponad miliona złotych. Na szczęście jednak nie możemy natychmiast pwinnicy (link do strony) całości środków.

Proces inwestycji może być rozdysponowany na kilka lat, ponieważ od momentu zasadzenia winorośli do uzyskania całkowitego plonu może minąć około trzech sezonów. Należy jednak pamiętać, że na zwrot z inwestycji niekrótko będziemy czekać, nawet kilkanaście lat. Pod koniec trzeba wspominać, że otwarcie winnicy i produkcja wina nie znaczy jeszcze, że mamy prawo na nim zarabiać. Trzeba spełnić wymóg, a jest nim rejestracja winny w Agencji Rynku Rolnego, jak również uzyskanie zezwolenia na wprowadzanie wina do obrotu. Aktualnie winnic zgłasza się kilkadziesiąt, ale zezwolenie na sprzedaż ma około 20.

Comments are closed.