Czy opłaca się zawierać umowy? Czy zdarzają się sytuacje, gdy nie trzeba tego robić?

Kontrakt jest złożenie dwóch tych samych oświadczeń woli. Ma ona często postać pisemną a do tego najczęściej stanowi istotny dowód w ewentualnych sprawach cywilnych. Każda umowa, w postaci ustnej, lub pisemnej jako akt notarialny, jest wiążąca dla jednej, jak i drugiej strony. Nie oznacza to natomiast, iż każda z takich umów jest dokumentem. Nasze prawo tak na prawdę pozwala na zawieranie umów w różnej formie, niektóre zaś umowy wymagają szczególnej formy, tak jest przykładowo w momencie sprzedaży nieruchomości.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy wtedy przygotować akt notarialny. Taki kontrakt jest ważnym dowodem w ewentualnych postępowaniach sądowych, dlatego dobrze jest zawierać ją pisemnie, nawet jak w konkretnym przypadku kodeks cywilny tego nie wymaga. Dobrze jest pamiętać, że sąd uzna umowę za wiążącą tylko w momencie, jak jest ona podpisana przez obydwie strony. Czytaj też .

Umowa bez podpisów albo tylko z podpisem jednej ze stron nie ma żadnej mocy prawnej. Jeśli bierzemy udział w postępowaniu gospodarczym ten dokument trzeba podłączyć do pozwu, dobrze jest jak będzie to oryginalny dokument. Zgodnie z artykułem 479 powód musi przedstawić w pozwie nie jedynie twierdzenia, lecz także dowody na ich prawdziwość. Umowa jest najczęściej najbardziej istotnym dowodem, który potwierdza wykonanie czynności prawnej. Niektórzy są zdania, że nie opłaca się w niektórych sytuacjach podpisywać umów. To oczywiście kiepskie podejście, ponieważ warto o tym pamiętać zawsze. Nie ma znaczenia czy jest to umowa o roboty budowlane czy umowa o świadczenie usług, zawsze to jedyny sposób, by przyszłe spory, nieporozumienia miały jakąś podstawę prawną ().

umowa o pracę

Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli bowiem przydarzy się tak, iż nie wszystko pójdzie dobrze, to jak można będzie rozstrzygnąć spór nie posiadając umowy? Istnieją pomocne mechanizmy, można powołać świadków i tak dalej, ale są to już większe utrudnienia. Niekiedy tak na prawdę trudno sobie wyobrazić działanie bez podpisanej umowy, na przykład umowa o prace na okres próbny. Bez takiej umowy robimy naszą pracę nielegalnie co jest wbrew prawu (Szukasz pomocy prawnej? Zobacz – kancelarie adwokackie w lublinie) i może mieć poważne konsekwencje. Pamiętajmy więc o tego rodzaju formalnościach dla własnego dobra. Mimo tego, iż czasami nie zawsze jest to konieczne i bez problemu możemy zrezygnować z tego typu formalności, to w rzeczywistości najczęściej okazuje się, że po czasie jest to niesamowicie ważny dokument. Czytaj też .

Comments are closed.