Czy warto jeść mięsne produkty? Jakie jesteśmy w stanie zyskać korzyści? O czym pamiętać?

Mięso na pewno zawiera dużą ilość niezbyt zdrowego tłuszczu, ale jest jednocześnie idealnym źródłem cennego białka i żelaza. Korzystnie dobierać mięso, więc zrezygnować z wołowiny i wieprzowiny, za to sięgać po kurczaka czy cielęcinę. W za bardzo dużych ilościach mięso czerwone może przyczynić się do zawału serca, rozwoju nowotworów i cukrzycy.

produkty mięsne

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawa konsumowania mięsa wywołuje wiele kontrowersji, a spór między zwolennikami mięsa a wegetarianami trwa już dosyć długo. Ci pierwsi po prostu lubią mięso i nie wyobrażają sobie obiadu bez tej porcji jedzenia, natomiast wegetarianie twierdzą, że mięso jest szkodliwe i powinniśmy go unikać. Właściwie produkty mięsne są nam niezbędne, ale w racjonalnych ilościach, nie każde mięso jest też konieczne w naszej diecie – Nelpol. Poza ważnymi odżywczymi składnikami, mięso oferuje także za bardzo wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które są po prostu niezdrowe.

W największym stopniu niezdrowe są mięsa czerwone. Z kotleta, golonki, boczku czy żeberek najbardziej korzystnie w zupełności zrezygnować. Jednocześnie, rozdział mięsna na białe i czerwone czasami budzi sporą ilość wątpliwości, dlatego też na przykład dietetycy dzielą mięso białe oraz czerwone oceniając zawartość oraz rodzaj tłuszczu. Mięsem białym jest kurczak oraz indyk bez skórki, tak samo królik czy struś, mimo że ma ciemne mięso. Czerwone mięsa to przede wszystkim wieprzowina, wołowina czy baranina. Mięsa białe mają nie tylko mniej tłuszczu, mają również większą ilość dobrych dla zdrowia tłuszczowych kwasów nienasyconych niż niedobrych dla zdrowia nasyconych. Nasycone kwasy są szkodliwe, bo spożywane w większych ilościach wpływają na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.

wołowina

Autor: Międzybrodzkie Makarony
Źródło: Międzybrodzkie Makarony
W konsekwencji tworzyć się może miażdżyca, są w stanie wystąpić problemy z sercem, jakie prowadzą do zawału. Nienasycone kwasy działają zupełnie inaczej, ponieważ ochraniają organizm przed zmianami miażdżycowymi. Mięso jednocześnie to najlepsze źródło białka (obok mleka i sera). Ma różne konieczne aminokwasy, takie których organizm sam nie da rady stworzyć. Są one konieczne do produkcji tkanek. Jest bardziej właściwie przyswajalny niż białko roślinne. O wysokiej jakości mięsa świadczy także to, jaka firma je wytwarza, np.

Ten aktualny artykuł (http://www.zdrowazupa.pl/blog/dieta-zupowa-9-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-zupy) zaciekawił Cię tak bardzo, że czujesz ochotę na więcej? Bardzo nas to cieszy. Zatem kliknij w poniższy link.

jaki to producent kiełbas, taki jak ten: o tym też trzeba pamiętać.

Comments are closed.