Jak dowiedzieć się, czy klient jest zadowolony?

W dzisiejszym zarządzaniu przedsiębiorstwem jest wiele różnych sposobów na badanie satysfakcji klientów. Najczęściej zleca się niezależnym agencjom reklamowym zrobienie ankiet, w których konsumenci wyrażają swoje głosy na temat towarów i obsługi. Czasami również są zamieszczane rozbudowane kwestionariusze na witrynach internetowych. Niestety, tego typu sposoby maja sporą wadę – respondenci nierzadko nie odpowiadają zgodnie z prawdziwym osądem, a same wyniki badania nie oddają prawdy.

Wynaleziono świetne badanie, które może precyzyjnie ocenić jakość (polecamy jakość obsługi klienta) obsługi klienta w konkretnym oddziale marki.

centrum handlowe

Autor: Ken Lund
Źródło: http://www.flickr.com

Zasadza się ono na tym, że do danej filii wysyła się bez zapowiedzi badacza, który ma zachowywać się jak zwykły klient – ma dokonać zakupu albo skorzystać z usługi. Członkowie obsługi nie mogą zgadnąć, że nawiedził ich właśnie tzw. „tajemniczy klient”. Po zakupach w placówce badacz musi uzupełnić odpowiedni kwestionariusz, w którym opisze swoje doświadczenia. Tak można skutecznie ocenić jakość obsługi klienta. Kiedy pracownicy przybytku nie wiedzą, że oto właśnie wizytuje ich „mystery shopper”, zachowują się naturalnie, tak jak zwykle. Eliminuje to minus wizytacji zarządców w placówkach przedsiębiorstwa – świadomi kontroli pracownicy zawsze starają się pokazać się jak najlepiej.Czytaj dalej

W dwudziestym pierwszym stuleciu internet podarował przedsiębiorstwom sporo dobrych narzędzi do odkrycia opinii klientów. Najlepszym są naturalnie fanpage na Facebooku, który jednoczy ze sobą już ponad miliard użytkowników na Ziemi. Każda firma powinna prowadzić fanpage na FB, na którym użytkownicy mogą przekazywać swoje recenzje na temat artykułów i usług. Najważniejszą rolą moderatora jest uważne czytanie tych wszystkich głosów. Recenzje fejsbukowiczów muszą być przekazywane do szefostwa działalności. Dzisiejsi klienci pragną, by firmy brały pod uwagę ich opinie.

Napisał

Comments are closed.