Jaki zapach mają niektóre wysokogatunkowe rodzaje krajowego wina?

Każdy rozumie, że do produkcji wina konieczne są winogrona, które powinny mieć odpowiednie warunki do rośnięcia. Myli się jednak ten, kto myśli, że w Polsce tego typu warunków nie ma.

Polskie wina również mogłyby urzekać bogactwem smaku oraz aromatów.
Niestety ze względu na niezbyt sprzyjający klimat, są one produkowane w niewielkich partiach. Jakkolwiek jednak w naszym kraju funkcjonuje kilkaset małych winnic i kilkadziesiąt dużych. Najwięcej z nich jest usytuowana na południu oraz wschodzie Polski.

Ten materiał posiada ciekawe dane na opisywany temat, ale jeśli masz ochotę zgłębić zbliżone aktualności, to dokładnie prześledź solidne informacje (http://babie-lato.com/torty-na-zamowienie/).

Powstaje tam wino białe, bordowe czy też nawet różowe. Każde z nich cechuje się wyjątkowym charakterem, czyli smakiem, zapachem oraz kolorem. Polska ma wieloletnią winiarską tradycję, z tego też powodu co poniektóre wina polskie potrafią rywalizować z tymi, które są w najwyższym stopniu cenione na świecie. Co interesujące, bardzo intratne dla odbiorcy jest nabywanie takich trunków bezpośrednio od ich producentów.

przekąska

Autor: J. Bałachowska
Źródło: Good Food
Daje to poza tym możliwość zapoznania nie tylko regionu, w którym dojrzewała winorośl, lecz również samych wytwórców tego szlachetnego napoju. Można się wtedy dowiedzieć, że są to bardzo ciekawi i kompetentni znawcy. Do tworzenia swoich win używają szlachetnych oraz często także tradycyjnych odmian winorośli. Tego typu wina mogą mieć aromat czereśni, cytrusów czy też nawet papryki albo jabłek. Co poniektóre wina polskie posiadają również subtelną kwiatową nutę.

Niezwykle istotna dla smakoszy jest możliwość degustacji wina. Smakosze, którzy nie chcą lub nie mogą samodzielnie pojechać do winnicy, takie wino (zobacz: cava wino) mogą zakupić także w wielu branżowych sklepach za ok. 50-100 zł.

Comments are closed.