Masz własną działalność gospodarczą, a może to właśnie ty jesteś pracownikiem – zobacz informacje z tematyki umów i podatków

Styczeń to w Polsce czas na przypominanie mieszkańcom o wypełnieniu deklaracji PIT. To również częstokroć chwila, w której myślimy, co czynić w przyszłości – zostajemy u swojego pracodawcy, podejmujemy decyzję o zmianie firmy, a może zakładamy własną działalność gospodarczą?

podatki

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od kwestii, jaką bywa podatek od osób fizycznych. Co roku typowy obywatel naszego państwa musi złożyć w najbliższym Urzędzie Skarbowym dokumenty PIT. Ujęte są tam zarobki z danego roku. Pokrótce – to, co zarobiliśmy. Rzecz oczywista możemy odliczyć sobie ulgi (jak choćby rehabilitacyjne), czy darowizny. Papier, w którym bez żadnych problemów widzimy, jaki jest podatek od osób fizycznych, dostajemy od swojego pracodawcy.

Nie musimy zatem sami kłopotać się z danymi wyliczeniami. Obliczanie wynagrodzenia mamy z głowy. Kiedy stwierdzamy, że przedstawione dane nam nie odpowiadają, możemy rozpocząć szukanie nowej pracy. Kiedy już taką znajdziemy, pomocny będzie wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Prosto go odnaleźć na różnych stronach internetowych. A wtedy ściągnąć na komputer i wydrukować. Trzeba pamiętać, iż wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, to wciąż

podatki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

tylko wzór i na jego podstawie możemy stworzyć swój dokument wypowiedzenia.

Kiedy człowiek pragnie mieć pewność, jaką kwotę będzie zarabiał o nowego pracodawcy, może skorzystać z kalkulatorów. Obliczanie wynagrodzenia bywa wtedy dziecinnie proste. Wystarczy wpisać kwotę brutto i otrzymamy netto. To niezwykle miły sposób na dokładne rozłożenie wynagrodzenia na czynniki pierwsze.

Warto pamiętać także o tym, iż w dzisiejszych czasach we wszystkim pomoże nam Sieć. Starczy włączyć laptopa, wpisać poszukiwane słowa w wyszukiwarkę i otrzymamy wynik – mnóstwo stron internetowych. A tam porady, wyjaśnienia, a nawet dane teleadresowe firm, które wiele rzeczy zrobią za nas. Szukasz wzorów umów – przeszukuj Internet. Szukasz księgowej – wejdź w Internet. Musisz się rozliczyć – włącz Internet. Chcesz otworzyć firmę – włącz Internet. Poszukujesz nowej pracy – tak, też włącz Internet. To skarbnica wiedzy, która jeżeli nie pomoże ci błyskawicznie sama, wskaże drogę, którą masz podążać.

Comments are closed.