Odkryj tajniki najwyższej jakości winnego trunku, bo „życie jest za krótkie, żeby pić marne wino” – Goethe

Napój bogów, to wyjątkowy napój alkoholowy, który jest sumą odmiany winogron, ziemi, klimatu i ręki winiarza. Każde wino musi być nalewane z powagą adekwatną do wysiłku zainwestowanego w jego narodziny. Zamknięte w butelce, wyczekuje na właściwy moment otwarcia.

Aby zaznać maksymalnej przyjemności z degustacji tego cudownego trunku, warto a nawet trzeba dekantować wino (zobacz: odmiana malbec ) przed podaniem na stół. Wcześniejsze otwarcie butelki, jest metodą najpopularniejszą, ale niedoskonałą, dlatego, że wino natlenia się wolno, a przy tym ociepla się wskazane .

Karafka do wina

Źródło: www.decosalon.pl

Jeżeli wybiera się taki sposób, powinno się karafkę z winem, odłożyć w niezbyt ciepłe miejsce. Szczególnie ważna jest cierpliwość w stosunku do win ciężkich, których zapach jest bardzo złożony, ale jego rozpoznawanie sprawia największą radość. Właściwe napowietrzanie odbywa się w kunsztownych karafkach kryształowych – akcesoria do wina.

Skutek napowietrzenia wina polskie otrzymać można także wprost w kieliszku. Istotna jest w tej sytuacji adekwatnie duża objętość kieliszka oraz jego kształt z szeroką płaszczyzną parowania i zwężającymi się ku górze ściankami. Karafka do wina o charakterystycznym kształcie – wąska u góry i mocno rozszerzająca się ku dołowi, stosuje się do przebiegu napowietrzania i eleganckiego serwowania wina na stół.

Klasyczne karafki do wina zachwycają wielością wyglądu, pozwalają celebrować spożywanie wina, wzbogacając wrażenia zmysłowe i estetyczne koneserów i miłośników win. Wyszukane szklane naczynia do podawania wina, pozwalają wyzwalać zeń pełny bukiet wina, jednocześnie pięknie prezentując się na stole.

Jeśli wino zostało poddane dekantacji, obok dekantera z winem, wskazane jest by stała otwarta, pusta butelka i korek. Regułą jest, aby podawać wina młode przed długo leżakującymi, nalewać lekkie przed treściwymi, nalewać wytrawne przed słodkimi i najszlachetniejsze i najbardziej egzotyczne serwowaćna koniec.

Comments are closed.