Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Rejon Warmii i Mazur często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on znacznie bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się około 2000 jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie wspaniałej przyrody sprawiły, że stworzono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy przeznaczyć 10 dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Podczas podróży kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, ale także przez liczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest również prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia przyciągają nie tylko amatorów sportów wodnych, ale także sympatyków narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

mazurskie jeziora

Autor: Saskia van de Nieuwenhof
Źródło: http://www.flickr.com/

Dużym atutem Warmii i Mazur oprócz urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo – krajobrazowe. Występuje tu bogata flora i fauna, a także rozległe kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim utworzono największy w kraju obszar chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Wielbiciele zwierząt powinni koniecznie odwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Żyją tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (sprawdź agroturystyka sylwester od stajniaiskra.pl/) Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także wiele ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest często „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Warmii i Mazur znajduje się wiele innych malowniczych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki – dowiedz się szczegółów. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, urzekają nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”.

Kliknij bez strachu ten odnośnik a stwierdzisz, że w najświeższym źródle (www.primaveraspa.pl/) przedstawiono niezwykle ciekawe wiadomości. One również są dające do myślenia.

Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się znakomite, letnie festiwale muzyczne. Warto wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

jeziora mazurskie

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com
W regionie warmińsko – mazurskim swoją obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły spektakularne zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej bitwy, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy widzów. Pasjonatów dziejów II Wojny Światowej z pewnością zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Warto również zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.

Comments are closed.