Walka z tuszą a więc w jaki sposób mądrze wyszczupleć?

Na globie jest tyle samo ludzi każdego dnia głodujących, co objadających się bez końca.
Jedzenie więcej niż potrzeba (wiedzie do tzw. otyłości prostej) wypływa z różnych przyczyn.

Przede wszystkim sprawia przyjemność, frajdę, na którą możemy sobie pozwolić. Ciasto bądź czekolada nie zrujnują przecież budżetu domowego. Objadanie się jest także akceptowalne społecznie. Spotkania towarzyskie koncentrują się dookoła suto zastawionego stolika. Spożywamy nie dlatego, aby zaspokoić łaknienie, lecz by zagłuszyć problemy. Jak wypływa z badań europejskich dietetyków, w dziewięciu wypadkach na dziesięć powodem nadwagi są kłopoty psychiczne. To właśnie one stanowią autentyczny balast grubasa.
okap

Autor: ZM Pekpol
Źródło: ZM Pekpol
Psycholodzy i dietetycy sądzą, że odchudzać się nie warto żołądkiem, tylko głową.

Jeśli spodobał Ci się ten materiał to kliknij w odsyłacz do strony, który przekieruje Cię do witryny, gdzie zdobędziesz interesujące informacje na omawiany wątek.

Uporać się wpierw z psychiką, a w przyszłości z ciałem. Stres oraz depresja bywają przyczyną przesadnego apetytu, przede wszystkim na słodycze. Preferencje owego smaku przejęliśmy po naszych przodkach. Dla nich słodycz zerwanego owocu oznaczała, że zjedzenie jego będzie bezpieczne, gorycz ostrzegała przed trucizną. Wiemy również, iż jadło dostatnie w węglowodany oraz cukier podnosi poziom tryptofanu we krwi. Wywołuje to bardziej wzmożone przenikanie tego aminokwasu do mózgu, gdzie pobudza produkowanie serotoniny. Jej podniesione stężenie poprawia humor. Z tej przyczyny zdenerwowani, zniechęceni odruchowo sięgamy do kartony z ciastkami.

Gdy to zrozumiemy, będzie to pierwszy krok, ażeby sobie powiedzieć: „lody to kiepski druh samotności”? Później zwykle przychodzi refleksja, iż pałaszowanie stresu bywa podstępnym wrogiem.

Comments are closed.