Z jakich powodów sałatki i surówki są tak zdrowe, o jakie wartościowe składniki można je uzupełniać.

Jednym z najważniejszych elementów prawidłowego odżywiania są warzywa oraz owoce. Dietetycy zalecają, żeby jeść je przynajmniej kilka razy na dzień pod różną postacią, najlepiej jak najbardziej różnorodnie. Owoce i warzywa dostarczają naszym organizmom niezbędnych witamin i soli mineralnych, a poza tym tak ogromnie pożytecznego i niezbędnego błonnika.

Spożywać je można na wiele różnych sposobów, w przypadku owoców najczęściej na surowo, za to warzywa pod postacią najróżniejszych sałatek i surówek. Rozmaitych na nie jest ogromna ilość, a dodatkową ich zaletą będzie to, że da się w nich przemycić sporo pożytecznych składników. Na przykład ogromnie pożądanym i cennym

dobry lunch

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

składnikiem będą kiełki. Zakupić je można gotowe, ale można również samemu zabrać się za ich hodowlę. Wiedzy na temat tego, jak hodować kiełki jest naprawdę spora ilość w różnych miejscach, starczy jedynie odrobina chęci żeby znaleźć wszystko, co potrzebne będzie w tych kwestiach. Można je uprawiać na różne sposoby, niezwykle praktyczna jest na przykład kiełkownica, dzięki której wszystko będzie dużo bardziej wygodne – zobacz więcej. Jeżeli się odpowiednio zaplanuje ich hodowlę, to można się nimi cieszyć praktycznie bez przerwy, a jako dodatek do wielu dań, w tym również pysznych sałatek idealnie będą się one nadawały.

W wielu przepisach poza samymi warzywami lub owocami w sałatkach będą się pojawiały także inne dodatki. Wiele z nich opiera się na majonezie, jaki mimo pysznego smaku będzie jednak miał jedną zasadniczą wadę, to znaczy jednak trochę tuczy. Znacznie lepiej w takich sałatkach sprawdzi się klasyczna oliwa >>> zobacz więcej z oliwek, przez wielu uważana za jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczy. Oliwa zawiera ogromne ilości pożytecznych składników, w tym tak potrzebne do utrzymywania odpowiedniego stanu zdrowia kwasy omega 6 i liczne witaminy. Włoska kuchnia, uważana za jedną z najzdrowszych na świecie, opiera się właśnie na oliwie, i rzeczywiście jak widać po statystykach, to Włosi mają dużo mniejsze problemy z sercem, niż inne narody.

Oliwa bardzo dobrze się na przykład komponuje z rozmaitymi odmianami sałat czy pomidorami, ale można jej łyżkę dołożyć praktycznie do wszystkich innych warzyw. Można także wykorzystywać inne rodzaje olejów, z jakich część również posiada dobry skład. Świetnie do sałatek będą się także nadawać oleje lniany i rzepakowy, one również zawierają sporo pożytecznych kwasów, mających bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Ostatnio zainteresowaniem się cieszy olej (sprawdź olej z ogórecznika) rokitnikowy, charakteryzuje się on mocnym czerwonym kolorem, co zawdzięcza dużej ilości witaminy A, w jego składzie znaleźć także można inne witaminy, minerały i polifenole – sprawdź promocje.

Comments are closed.