Zatroszcz się o siebie i ocal swe zdrowie – umów się na spotkanie do lekarza ginekologii i spytaj o histeroskopię

Jednym z dostrzegalnych znaków alarmowych dla każdej kobiety, są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Jeśli masz bardzo obfite, nieregularne krwawienia miesięczne lub zdarzają u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe, musimy spytać swego ginekologa o histeroskopię.

kobiece choroby

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Histeroskopia – co to takiego?
Histeroskopia to badanie ginekologiczne macicy, a dokładnie endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej ten organ ().
Badanie pozwala na odkrycie ewentualnych zmian patologicznych: polipów, mięśniaków, zrostów oraz raka. Odpowiedzialny lekarz (polecany alergolog dla dzieci) powinien wykonać histeroskopię, gdy istnieje przypuszczenie, że badanie USG nie wystarczy do sprecyzowania pewnej oceny stanu zdrowia.
Najczęstszą przyczyną badania jest: podejrzenie nieprawidłowości w budowie macicy, problem z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, niepokojące krwawienia, możliwość występowania zrostów wewnątrzmacicznych.

W jaki sposób ginekolog wykonuje badanie?
Histeroskopia polega na wprowadzeniu do macicy nowoczesnego narzędzia zwanego histeroskopem. Narzędzie podłączone jest do monitora, dzięki czemu polscy lekarze potrafi skutecznie sczytać obraz z kamery i zbadać jamę macicy. W zależności od stanu pacjentki zaleca się histeroskopię: diagnostyczną, zabiegową oraz operacyjną. Badanie diagnostyczne jest najmniej inwazyjne i może odbyć się bez wcześniejszego znieczulania i badań laboratoryjnych.
Histeroskopia zabiegowa, jak sam nazwa określa, wiąże się z przeprowadzaniem zabiegu, który odbywa się przy użyciu właściwych mikronarzędzi. Histeroskopia zabiegowa umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego, pozbycie się drobnych mięśniaków czy polipów.

kobieta

Autor: NANTES
Histeroskopia operacyjna jest przeprowadzana, kiedy musimy usunąć większe zmiany patologiczne, na przykład liczne mięśniaki czy polipy endometrialne.
Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu oraz po wykonaniu wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Gdzie można wykonać zabieg?
Zabieg możemy wykonać w swoim mieście. Jeżeli nie mamy zaufanego ginekologa, wystarczy, że wspomożemy się Internetem, wpisując na przykład „ginekolog Bielsko-Biała” (zobacz szczegóły) i udamy się na konsultację do lekarza, który w największym stopniu nam pasuje. Pamiętajmy, w przypadku gdy pojawiają się u nas niepokojące objawy, niezwłocznie zarejestrujmy się do lekarza.

Comments are closed.