Żeliwo – własności, użycie a także konserwacja

Żeliwo to surowiec niesłychanie solidny, mało podatny na korozję, a przy tym zapewniający bezgraniczne wręcz możliwości modelowania.
Z tego surowca odlewa się m.in. sprzęty do ogrodu, garnki jak też patelnie, rozlicznego typu dekoracje.

jedzenie

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com

Ten wielozadaniowy materiał powstaje w drodze stopu stali z manganem oraz szeregiem pozostałych pierwiastków. Zależnie od typu stopu, powstały surowiec odróżnia się własnościami, a co za tym idzie, również użyciem. Wszelkiego rodzaju nity, włazy a także pozostałe elementy pracujące pod wielkim naprężeniem wytwarza się z w wyższym stopniu sprężystego, wytrzymałego na sprężanie żeliwa sferoidalnego, bez trudu znoszącego obciążenia około parudziesięciu ton. Natomiast większa część produktów powszedniego użytku, takich jak sprzęty do ogrodu, części ozdobne, czy też naczynia, powstaje z szarego żeliwa.
Jakie są przymioty owego metalu? Jest z pewnością dosyć ciężki. Z tej przyczyny raczej nie nada się do ogromnych obiektów (przykładowo mebli), które z domysłu mają być po wielokroć przenoszone. Na ławce z żeliwa jednakże spokojnie usiądą jeszcze nasze prawnuki, a może również następne generacje, bowiem wytrzymałość surowca gwarantuje, iż przetrwa całe lata. Zawdzięcza to między innymi dużej odporności na korozję. Dzięki treści węgla żeliwo rdzewieje jedynie powierzchniowo.

Czy posty opublikowane na tej witrynie akcesoria do wina w pełni Cię uradowały? Sądzimy, że tak. Jednakże, jeżeli chcesz więcej, to kliknij tu.

O ile zdarzy się nam zauważyć na nim rudawe plamki, wystarczy je wyczyścić, aby się przekonać, iż rdza nie wniknęła w głąb przedmiotu.

Popularne są zrobione z owego stopu patelnie: zwykłe, grillowe, czy też ze specjalnymi zagłębieniami do smażenia jaj czy placków. Przyda się nam też żeliwna patelnia do naleśników.

Comments are closed.